Okolie
Náš komplex sa nachádza vo významnom rekreačnom stredisku Smokovce, ktoré tvoria Starý, Nový, Horný a Dolný Smokovec. Táto centrálna poloha vo Vysokých Tatrách robí z našich hotelov výborné východzie body na turistiku, lyžovačky alebo pokojné prechádzky po smokoveckom korze a kúpeľných chodníčkoch.
Starý Smokovec vznikol v roku 1793. Táto najstaršia tatranská osada je v súčasnosti administratívnym centrom Vysokých Tatier. Sídlia tu úrady, je tu centrum Tatranskej horskej služby, hotely, požičovne, cestovné kancelárie. Osada je významným dopravným uzlom s odbočkou trate Tatranskej elektrickej železnice a lanovkou na Hrebienok, odkiaľ je východisko túr do najnavštevovanejších dolín.Nachádza sa v nadmorskej výške 1010 m.n.m. V centre Starého Smokovca sa nachádza železničná stanica (cca 300 m od komplexu), prostredníctvom ktorej sa dostanete do ktoréhokoľvek rekreačného strediska (smer Tatranská Lomnica, smer Štrbské Pleso, smer Poprad).
Kalvária na Peknú vyhliadku
Pozývame Vás zhliadnuť jedinečnú najvyššie položenú kalváriu, ktorú vytvorili profesionálni umelci – sochári z oboch strán Tatier – Slovenska a Poľska ako poctu našim veľhorám. Organizátormi tohto sympózia boli Kúpele Nový Smokovec, Tatranská galéria v Poprade, Mesto Vysoké Tatry, Spišská diecéza. Táto kalvária nie je klasickou krížovou cestou, ale výtvarnou výpoveďou umelcov. Je vyjadrením vzťahu súčasného človeka k pašijovým udalostiam a osobnosti Ježiša Krista. Je vyjadrením skúsenosti s nesením kríža vo vlastnom živote, pochopením zmyslu utrpenia, obeti aj oslobodzujúcej nádeje, ktoré pozemský život očisťujú a povznášajú.
Smokovecká kyselka
V Starom Smokovci okrem lyžovačky, ubytovania a turistiky nájdete aj pekne upravené okolie miestneho prameňa Smokoveckej kyselky. Nájdete ju pomerne ľahko. Okolo hotela Grand Hotel Smokovec prejdite smerom na východ po ceste nad hotelom, ďalej nad miestnym úradom okolo zanedbaného starého kina stále po ceste až k zákrute, odkiaľ je výhľad na miestny zelený supermarket a niekoľko predajní športových potrieb. Práve tu sa stretnete s veľmi pekným miestom a kaskádovým potôčikom, po ktorom vyteká voda. Celé okolie je chránené, rovnako ako celé Tatry. Prameň smokoveckej kyselky poskytuje pitnú liečivú vodu slabého minerálneho zápachu a dobrej chuti. Voda je prírodná, hydrouhličitanová, vápenatohorečnatá, uhličitá, studená hypotonická. Má tak vplyv na široké spektrum zdravotných komplikácií.
Hrebienok (1285 m) je dôležité turistické a lyžiarske centrum, ktoré je so Smokovcom spojené pozemnou lanovou dráhou, ktorej stanica je naďaleko hotelového komplexu (cca 200 m). Hrebienok je počiatočnou stanicou pre mnohé horské túry a v zime ponúka výborné lyžiarske podmienky.
Štrbské Pleso (1350 m) je najvyššie položenou tatranskou osadou celoročne sa tu uskutočňujú rozličné kultúrne a spoločenské akcie. V zime je zároveň vyhľadávaným lyžiarskym strediskom.
Tatranská Lomnica (850 m) je najväčšou tatranskou osadou. Je to významné turistické centrum s lyžiarskymi terénmi, kultúrnymi a zábavnými zariadeniami, piknikovou lúkou s bobovou dráhou, športovými ihriskami, kolbiskom pre preteky koní a ďalšími atraktivitami cestovného ruchu. V Tatranskej Lomnici sa nachádza lanová dráha až na Lomnický štít.
Ždiar patrí medzi rázovité goralské obce, je lákadlom pre vyznávačov zimných športov a turistiky, s výbornými lyžiarskymi terénmi a dobre vybudovanou infraštruktúrou. Nachádza sa 13 km od hraničného prechodu s Poľskou republikou.
Vo Vysokých a Nízkych Tatrách a na Spiši sa nachádza viacero jaskýň, ktoré svojráznymi unikátnymi črtami zvýrazňujú tajuplnosť podzemia. Sú to napríklad vápencová Belianska jaskyňa (10 km od našich hotelov), Važecká jaskyňa – útočisko jaskynných medveďov (20 km od našich hotelov), či vzdialenejšia Demänovská jaskyňa Slobody, Demänovská ľadová jaskyňa, či Dobšinská ľadová jaskyňa.
Spišský hrad, ktorý sa nachádza v nadmorskej výške 634 m na vápencovej skale, je jednou z najvýznamnejších slovenských pamiatok. Táto národná kultúrna pamiatka je nielen dokladom vývoja architektúry u nás, ale považuje sa za jeden z najväčších hradných komplexov strednej Európy.
Javorina posledná osada pred poľskou hranicou. Na konci 19. a na začiatku 20.storočia sídlo pruského kniežaťa Kristiána Von Hohenlohe, ktorý tu dal postaviť malebný drevený kostol sv.Anny a drevený lovecký zámoček. Osada je nástupným bodom pre vysokohorské túry do Javorovej doliny a Kopského sedla.
Osturňa je typická zamagurská goralská obec a pamiatková rezervácia ľudovej architektúry. Najmä v hornej časti tejto 7 km dhej obce sa ešte dnes nachádzajú pôvodné goralské usadlosti, zrubové domy s uzavretými dvormi a maľovanou fasádou.
Pribylina – na severozápadnom okraji obce sa nachádza prekrásne múzeum tradičnej liptovskej architektúry, pozostávajúce z dokonale prevedených replík sedliackych a zemianskych usadlostí, najmä z oblasti dnes už neexistujúcej dediny Liptovská Mara. V interiéri každého objektu, ktorý je návštevníkom voľne prístupný, sa nachádza originálny dobový nábytok, doplnený o mnohé umelecké a technické artefakty dokumentujúce život liptovského regiónu v minulosti.
Východná je typická osada horného Liptova známa svojou tradičnou architektúrou, ale najmä dreveným amfiteátrom, v ktorom sa vždy v prvý júlový víkend uskutočňuje národný folklórny festival. Súčasťou amfiteátra je prírodné múzeum drevených skulptúr, ktoré vyrobili najlepší slovenskí ľudoví rezbári.
Liptovská Teplička, viackrát už vyhlásená za Obec roka. V letnej sezóne sa tu pravidelne uskutočňuje folklórny festival s názvom „Stretnutie troch regiónov“. Na severovýchodnom okraji obce, v blízkosti cintorína, sa nachádzajú unikátne „obecné pivnice“, ktoré slúžia na uskladnenie zemiakov a zeleniny počas zimného obdobia. Sú tu výborné podmienky na zjazdové lyžovanie v miestnom ski centre.
Vernár rázovitá obec spišského regiónu s viacerými zaujímavými objektami ľudovej architektúry, ako napr.drevené zrubové domy so sedlovou strechou a ručne maľovanou výzdobou. Zimné rekreačné stredisko. V blízkosti obce sa nachádza zaujímavy prírodný útvar, vápencová roklina – Vernárska Tiesňava.
LYŽOVANIE
Tatranská Lomnica - vzdialenosť: 6 km
Štrbské Pleso - vzdialenosť: 16 km
Starý Smokovec – Jakubkova Lúka - na mieste
Lopušná dolina - vzdialenosť: cca 8 km
Bachledova dolina - vzdialenosť: 30 km
Jasná - vzdialenosť: cca 70 km
KULTÚRNE PAMIATKY
Poprad (10 km): Rímskokatolícky kostol sv. Egídia (13. storočie, dominanta námestia) Rímskokatolícky kostol sv. Juraja (Spišská Sobota) – r.1273, vzácny interiér je dielom majstra Pavla z Levoče, patrí medzi európske umelecké skvosty. Spišská Sobota bola pre svoj neporušený, stredoveký urbanistický charakter v roku 1950 vyhlásená za mestskú pamiatkovú rezerváciu. Podtatranské múzeum – expozícia neandertálskeho človeka (a veľa iných), priamo na námestí
Kežmarok (21 km): Evanjelický drevený artikulárny kostol (1681) Evanjelické lýceum (1383) – známi študenti: Pavol Jozef Šafárik, Samo Chalupka, Janko Kráľ, Jonáš Záborský, P.O.Hviezdoslav, Martin Kukučín, Aurel Stodola,........... Hrad – múzeum (1463) – expozície a prehliadky Pravidelné Dni európskych ľudových remesiel (EĽRO) začiatkom júla
Levoča (40 km): Historické jadro mesta – v roku 1950 vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu Hradobný systém – takmer kompletne zachovaný, z 15 bášt a veží sa zachovalo šesť Najvyšší gotický oltár na svete (18,62 m) v kostole sv. Jakuba a vyrobený z lipového dreva v dielni Majstra Pavla v 16.storočí
Spišský hrad (42 km): Jedna z najcennejších pamiatok Spiša, národná kultúrna pamiatka, najväčší hradný komplex strednej Európy, 11.storočie
Staroľubovniansky hrad (39 km): Kamenný hrad zo začiatku 14.storočia, pod hradom stredoveký skanzen s ukážkami bojov a nočnými prehliadkami
TERMÁLNE KÚPALISKÁ
Aquacity Poprad (10 km):Celoročná prevádzka, nerezové bazény a UV čistenie vody, teplota geotermálneho vrtu 50 stupňov Celzia. Otvorený v roku 2004: 13 bazénov, vírivky, 11 inhalačných miestností a sáun, relaxačné priestory, sanárium, kryoterapia, Mayská pyramída.. Aquacity bolo viackrát ocenené ako Najekologickejší rezort sveta.
Vrbov (20 km): Rekreačné stredisko s termálnym kúpaliskom a autocampingom, situované neďaleko obce Vrbov, 7 km južne od Kežmarku. Teplota vody termálneho vrtu je 56 stupňov Celzia. V roku 2009 rekonštruované, otvorené celoročne, 6 bazénov.
Aqua Spa Gánovce (15 km): Gánovské kúpele patrili medzi najstaršie kúpele na Slovensku, liečebné pramene minerálnej vody sa spomínajú prvýkrát v roku 1549. Umiestnené sú v krásnom lesíku na pokojnom mieste, sú stále vo výstavbe. Momentálne sú k dispozícii 3 bazény a cena je tomu zodpovedajúca.
Bešeňová (78 km): 12 km východne od mesta Ružomberok. Horúce pramene liečivých vôd vyvierajú z hĺbky 1980m s teplotou 62 stupňov Celzia. Komplex je celoročne otvorený, rekonštruovaný, 16 bazénov. Európska rarita: vyhrievacie kreslo z 24karátového zlata
Tatralandia Liptovský Mikuláš (50 km): Najväčší komplex na Slovensku 27 toboganov, 11 bazénov, masážne sedenia, vodné postele, vodný hríbik, chŕliče, vyvieračky, vodné prúdy, vodné hojdačky, vodný volejbal…